Hodnocení obchodu zákazníky z Heureky

Anonymní recenze15. 10. 2017

+ Výhodné ceny, velice vstřícné jednání. - O žádných nevím.
Jiří09. 10. 2017

Ačkoliv obchod odeslal zboží asi 3 hodiny po objednání, kvůli velmi špatné úrovni konkrétního řidiče DPD jsem dostal zboží až za týden. Za to sice obchod nemůže, ale zkazilo mi to jinak dobrý pocit z nákupu. Takže rychlost dopravy pro obchod je za plný počet, ale kdybych mohl hodnotit dopravce tak -10.
Anonymní recenze08. 10. 2017

Milan, Prostějov22. 09. 2017

Jsem naprosto spokojen se vstřícným a perfektním jednáním.Rychlé dodání zboží.V případě rady nebo potřeby informace naprosto jedinečné.Dlouho jsem se nesetkal s tak perfektním přístupem k zákaznikovi.Firmu vřele doporučuji!!!!!!!
Anonymní recenze22. 09. 2017

Velmi rychle vyřízeno, doporučuji!
mailis18. 09. 2017

Notebook objednán za nejvýhodnější cenu, která se podařila najít. Nebylo potřeba nic řešit přímo s dodavatelem. Objednáno, potvrzeno, dodáno dle avíza.
Jirka11. 09. 2017

Dalo by se to vylíčit jedním slovem ,, SUPER "...... ale to bych to odfláknul, protože s takovou vstřícností, slušností a rychlostí jsem se ještě nesetkal. Komunikacece velmi solidní a ceny dobré. Takže se dá říct, že není co řešit a jen začít objednávat. Obchodu přeji hodně zákazníků a pokud zůstane ta ochota, tak o ně určitě nouze nebude. Takže super super super jen tak dál a díky
josefdostal11. 09. 2017

Nakupoval jsem zde poprve a byl jsem s nákupem po všech stránkách spokojen.
Marien06. 09. 2017

Obchod bez komplikací. Rychlé dodání. Zboží splňuje to, co jsem od něj požadoval.
Dušan02. 09. 2017

GOCLEVER Drone HD CAM FPV - GCDHDF

GCDHDF

Nový produkt

2 269 Kč s DPH

DRONE HD FPV

The first drone with an HD video camera and a live preview in the Goclever offer!

Fast, light and dynamic

Fast, light and dynamic

It is best to start your adventure with drones by operating light and dynamic equipment which may be easily controlled. The Drone HD FPV model can move at the speed of as much as 30 km/h, and the additional batteries attached to the set with the capacity of 730 mAh enable flight of a total length up to 30 minutes and the range to 100 m. The remote controller with a built-in LCD display enables constant monitoring of flight parameters and the calibration of each of the four engines in real time.

Perfect size

Perfect size

Size does matter, in particular in aerodynamics. It is also the case of Goclever drones. The Drone HD FPV model has been specially designed to combine the most important characteristics: small size and stability. The size 36x36 cm enables flights both in trees as well as in narrow corridors, at the same time providing an unusual precision of control and the stability of the flight known only in large structures.

Stable the flight, adjusted to the skills

Stable the flight, adjusted to the skills

The device is equipped with a 6-axial gyroscope that guarantees a flying stability even during small gusts of wind. Thanks to this device, the users of drones may compete in flying acrobatics and precision flights. For precision flights the manufacturer has provided a 4 channel calibration, which enables a micro-adjustment of each of engine, so that under any conditions the drone will behave in a manner that its pilot expects.

Exceptional functions and their application

360 degrees turnover

The skyward flights are not only races between obstacles, precision flights, but also acrobatics. The flight controller (automatic pilot) located inside evry drone has the capability of 360 acrobatics. After pressing the appropriate button on the remote control and the selection of direction, the drone shall execute a spectacular rotation around its own axis, which will surely attract the attention of persons nearby.

Intuitive control

Intuitive control

The activation of the simplified orientation mode will allow an untroubled control of the drone regardless of its location. This means that the drone directed with the joystick to the left or right will fly in the required direction. The navigation of the drone in this mode is extremely easy. This functionality enables the making a "doughnut" with a simultaneous flight in one direction without any problem.

The function of an automatic return to the place of start

The function of an automatic return to the place of start

the button of return of the device to the place of start is also useful, in case of loss of control over the drone. Despite the fact that the device is not equipped with a positioning system (GPS, GLONASS), the autopilot will attempt to specify the place, from which the pilot started the flight.

Live preview (FPV) and remote control

Live preview (FPV) and remote control

The remote live preview on a mobile device, is possible owing to the Wi-Fi FPV module and a dedicated Goclever application. The High Definition camera and FPV module sends to a mobile device - videos and pictures in real time, therefore they can be made available straightaway, without the need of synchronizing files with a memory card to the computer. A useful solution is also the handle on the remote control allowing a stable fastening of e.g. a smartphone (with the diagonal of up to 5.5 inch). Thanks to combining Drone HD FPV with a mobile application you have the possibility to control the drone also with the use of a smartphone or a tablet.

Accessories and safety

Accessories and safety

The drone is equipped with propeller guards (they can be installed independently), which prolong the life of the propellers, protecting them against breaking. A useful addition are 4 spare propellers. This solution will be appreciated by the user experiencing unplanned collisions with e.g. trees during the first flights. Spare propellers will also be a perfect addition for the advanced pilots who participate in drone races, where the priority is the dynamics and the speed of the flight without additional guards.

Evening flight

Evening flight - 12 LED diodes

Drone HD FPV has 12 LED diodes that enable a good orientation in the area and a fast location of the device. They will have a specific application in skyward flights in low light conditions (perfect solution for the autumn and winter season). In good light conditions, in order to extend the time of the flight, you can disable the diodes by a button fully dedicated for this on the remote control.

Rich set of accessories

Rich set of accessories

The set includes a spare set of propellers, propeller guards and tools permitting their replacement, additional batteries along with a charger, practical handle for a smartphone (3" - 5,5" / 4,3cm -7,6 cm) and a HD Wi-Fi camera.

Technická specifikace:

Gyroskop: 6-osý
Délka letu: až 30 minut
Kamera: HD s Wi-Fi anténou, nahrávání na micro SD kartu
FPV (Přenos obrazu z kamery do telefonu): Ano
Frekvence: 2,4 GHz
Vrtule: 4 ks (+4 náhradní) 
Baterie: 730 mAh, Li-Pol
Dosah ovládání: až 100 metrů
Doba nabíjení: cca 50 min (jedné baterie) 
Dálkové ovládání: 4 kanály 2.4 GHz dálkové ovládání s informačním LCD displejem a držákem pro telefon. Napájení 6x AA 1,5V baterie. (baterie nejsou obsahem balení) 
Podsvícení: LED (zelená, červená) 
Další vlastnosti: akrobacie 360° , tlačítko pro přistání, "bezhlavý" režim
Podpora ovládání přes mobil: Ano
Podpora aplikací v mobilu*: OS Android, pořizování fotografií a videa s přímým ukládáním do paměti mobilního telefonu.
Rozměry: 36 cm x 36 cm x 8,5 cm

Obsah balení:

Drone HD CAM FPV, nabíječka baterií, 3x baterie 730 mAh, Wi-Fi HD kamera, držák pro smartphony 3"-5,5", chránič vrtule, šroubovák a šroubky, dokumentace
*Aplikace pro iOS se připravuje.